Biology Achievement Award winners

 

2019/20
Junior - Third Year (GPA in year 3)
1. Carmen Celine Ucciferri
2. Lauren Allyson Sobot
3. Melanie BeLong

Sophomore - Second Year (GPA in year 2)
1. Madison Pendleton
2. Julia Ward
3. Elise Collet

First Year (average of Biol111/112)
1. Julia Shields
2. Kathleen Dolan
3. Erin Usher

 

2018/19

Junior - Third Year (GPA in year 3)

1. Emmerson Ruth Wilson

2. Avery Elizabeth Malpass

3. Amanda Nicole Gormley

Sophomore - Second Year (GPA in year 2)

1. Amy Susan Dodge

2. Lauren Allyson Sobot

3. Carmen Celine Ucciferri

First Year (average of Biol111/112)

1. Gazi Abdullah Almutakabbir

2. Abigail Moore

3. Madison Pendleton & Alison Walsh

Academic Improvement in Biology Award

Emilie Jessica Knighton

 

2017/18
Junior - Third Year (GPA in year 3)
1. Emma Kathleen Manning
2. Tessa Evelyn Elizabeth Anzai
3. Megan Margaret Strong

Sophomore - Second Year (GPA in year 2)
1. Avery Elizabeth Malpass
2. Maggie Clare Forbes
3. Lauren Elise Berrington

First Year (average of Biol111/112)
1. Charlotte Elliott
2. Jordi Green
3. Carmen Ucciferri

Academic Improvement in Biology Award
Emma Hoffland-Burry

 

2016/17
Junior - Third Year (GPA in year 3)
1. Hannah Elizabeth Roberts Stevens
2. Laura Riley Davidson
3. Alexa Olivia Nicholson

Sophomore - Second Year (GPA in year 2)
1. Emma Kathleen Manning
2. Kyle William Lasseter
3. Patrick Angus Ross

First Year (average of Biol111/112)
1. Avery Elizabeth Malpass
2. Bronwyn Ellen Douglas Papadogianis
3. Amanda Nicole Gormley & Emma Kathleen Manning

Academic Improvement in Biology Award
Natalie Danielle Cantle
 

2015/16
Junior - Third Year
1. Cassia Lee Robertson Tremblay
2. Emil Howard Jurga
3. Siobhan Boylan Semadeni

Sophomore - Second Year
1. Hannah Elizabeth Roberts Stevens
2. Carmen Francesca Landry
3. Alexa Olivia Nicholson

First Year
1. Andrew Duffy
2. Erin Samson
3. Sophie LeBlanc

Academic Improvement in Biology Award
James Arthur Nelson

 

2014/15
Junior - Third Year

1. Robert Scott Bennett
2. Veronica Zotique Ells
3. Michael Patrick Dube

Sophomore - Second Year
1. Cassia Lee Robertson Tremblay
2. Emil Howard Jurga
3. Justine Lynn MacPherson

First Year
1. Genevieve MacDonnell
2. Carmen Landry
3. Alex Corrigan & Eric Locke

Academic Improvement in Biology Award
Evan Mercer

 

2013/14
Junior - Third Year

1. Laryssa Halat
2. (Barbara) Claire Lothian
3. Emily Smith

Sophomore - Second Year
1. Veronica Ells
2. Theora Holden
3. David Feehan

First Year (Book Prize)
1. Cassia Tremblay
2. Briony Merrit
3. Michael Kinach

Academic Improvement in Biology Award
Emily Smith 

 

2012/13

Junior - Third Year

1. Kathleen Grosicki
2. Elizabeth Barretto
3. Holly MacPhee

Sophomore - Second Year
1. (Barbara) Claire Lothian
2. Laryssa Halat
3. Rebecca Kennedy
First Year (Book Prize)
1. Anisha Dhalla
2. Kelly Garrow

3. Jessica Overmars

Academic Improvement in Biology Award

Hannah Saxon

 

2011/12

Junior - Third Year
1. Evan Losier
2. Kathleen Schuller
3. Patricia White

Sophomore - Second Year
1. Kathleen Grosicki
2. Jonathan Schwarz
3. Damita Hansen
First Year (Book Prize)
1. (Barbara) Claire Lothian
2. Tessa Lambourne
3. Laryssa Halat

Academic Improvement in Biology Award

Evan Losier

 

2010/11

Junior - Third Year
1. Katelyn Barnes
2. Gabrielle Oliver
3. Elizabeth Faour 

Sophomore - Second Year
1. Kathleen Schuller
2. Evan Losier
3. Alicia Malone
First Year (Book Prize)
1. Jessie Lund 
2. Ian Carrigan 
3. Stephen Deering

Jack L. McLachlan Scholarship

Alicia Kennedy


2009/10

Junior - Third Year
1. Jantina Toxopeus
2. Scott Haslam 
3. James Gould 

Sophomore - Second Year
1. Katelyn Barnes 
2. Rochelle Wolff 
3. Elizabeth Faour 
First Year (Book Prize)
1. Kathleen Schuller 
2. Zachary MacDonald 
3. Grace Phillips 

Academic Improvement in Biology Award 
Leanne Delaney 
 

2008/09

Junior - Third Year
1. Chris Day
2. Sarah Morrow 
3. Emily Love

Sophomore - Second Year
1. Jantina Toxopeus
2. Katrina Zefkic
3. Matthew Boyko
First Year (Book Prize)
1. Shawn Brophy 
2. Michelle Begin 
3. Rochelle Wolff & Kaleena Johnston

Academic Improvement in Biology Award

Neill Davis

Jack L. McLachlan Scholarship
Kelsie Chapman

 

2007/08

Junior - Third Year
1. Corinne Dewar
2. Kelsie Gillies
3. Amy Purdy

Sophomore - Second Year
1. Chris Day
2. Emily Love
3. Elizabeth Allen

First Year (Book Prize)

Scott Haslam 
Tianna MacLeod 
Beth Ann Ferguson 
Jean Ketterling 
Jessica Inglis 
Brittany Corkum

Jack L. McLachlan Scholarship
Amanda Lowe

 

2006/07

Junior - Third Year 
1. Jahnavi Vadaparti
2. Oluwatomilayo Oladayo (Tito) Daodu
3. Zephyr Chinook Swenson Polk

Sophomore - Second Year 
1. Corinne Dewar
2. Laura Smit
3. Kelsie Gillies

First Year (Book Prize)

1. Travis Ryan 
2. Elizabeth Allen 
3. Laura Thompson

Jack L. McLachlan Scholarship 
Shannon Needoba

 

2005/06

Junior - Third Year 
1. David Clark
2. Gregory Power 

3. Amy Deveau 

Sophomore - Second Year 
1. Jahnavi Vadaparti
2. Bonnie Jean Murphy 
3. Gabriela Pelinska

First Year (Book Prize)

1. Corinne Dewar 
2. Kelsie Gillies 
3. Laura Sherrard

Jack L. McLachlan Scholarship 
Amy Elizabeth Deveau

 

2004/05

Junior - Third Year 
1. (Theresa) Louise Brennan 
2. David Clarke 
3. Amy Deveau 

Sophomore - Second Year 
1. Heather Main
2. Maryjo Doiron
3. Jillian MacDonald 

First Year (Book Prize)

1. Jahnavi Vadaparti 
2. Bonnie Murphy 
3. Ryan Brennan

 

2003/04

Junior - Third Year 
1. Kellyann Knickle 
2. Matthew Gilchrist 
3. Jonathan Bennett 

Sophomore - Second Year 
1. Lindsey MacGillivray 
2. Andrew Moeller 
3. Mary Brothers 

First Year (Book Prize)

1. (Christine) Therese Chisholm 
2. Heather Main 
3. Sarah Moore 
Jack McLachlan Scholarship 
Jonathan Adrian Bennett

 

2002/03

Junior - Third Year 
1. Meaghan MacInnes 

2. Karen Long 
3. Mary MacIsaac 

Sophomore - Second Year 
1. Kellyann Knickle 
2. Tara Friel 
3. Janice Campbell 

First Year (Book Prize)

1. Lindsey MacGillivray 
2. Karen Glenn

Jack L. McLachlan Scholarship 
Carrie Ferguson

 

2001/02

Junior - Third Year 
1. Jane Anne Howard
2. Gabrielle Tompkins
3. Meghan Elkink

Sophomore - Second Year 
1. Meaghan MacInnes 
2. Karen Long 
3. Carrie Ferguson 

First Year (Book Prize)

1. Tanya Feehan 
2. James Clancy 
3. Sarah Fraser  & Shauna Kennedy

Jack L. McLachlan Scholarship 
Mary Jamieson


2000/01

Junior - Third Year 
1. Monica Schuegraf
2. Jennifer Oldford
3. Chelsea Hatcher 

Sophomore - Second Year 
1. Gabrielle Tompkins 
2. Jane Anne Howard 
3. André Nimigan 

First Year (Book Prize)

1. Meaghan MacInnes 
2. Jill Cunes 
3. Kathleen Brennan